Sunny
Bun venit pe forum ! kiss
Dupa cum vezi, forumul nostru are nevoie de ajutor pentru a se dezvolta..Vrei sa ne ajuti?

Da? Nimic mai simplu.. Iti poti face un cont, folosind butonul "Register" din meniu. (sau "Login" pentru conectare, daca ai deja cont)
Nu? Eh.. Poate te razgandesti. kiss

Daca alegi sa te inscrii pe forum...:
happy Nu uita de regulament! Trebuie citit si respectat inainte de a posta mesaje, altfel poti fi sanctionat.
happy Daca ai probleme sau nelamuriri, ma poti contacta printr-un PM (mesaj privat).


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Sunny
Bun venit pe forum ! kiss
Dupa cum vezi, forumul nostru are nevoie de ajutor pentru a se dezvolta..Vrei sa ne ajuti?

Da? Nimic mai simplu.. Iti poti face un cont, folosind butonul "Register" din meniu. (sau "Login" pentru conectare, daca ai deja cont)
Nu? Eh.. Poate te razgandesti. kiss

Daca alegi sa te inscrii pe forum...:
happy Nu uita de regulament! Trebuie citit si respectat inainte de a posta mesaje, altfel poti fi sanctionat.
happy Daca ai probleme sau nelamuriri, ma poti contacta printr-un PM (mesaj privat).
Sunny
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Top 10 alimente sanatoase

5 participanți

In jos

Ce alimente preferi..?

Top 10 alimente sanatoase I_vote_lcap31%Top 10 alimente sanatoase I_vote_rcap 31% 
[ 5 ]
Top 10 alimente sanatoase I_vote_lcap6%Top 10 alimente sanatoase I_vote_rcap 6% 
[ 1 ]
Top 10 alimente sanatoase I_vote_lcap13%Top 10 alimente sanatoase I_vote_rcap 13% 
[ 2 ]
Top 10 alimente sanatoase I_vote_lcap0%Top 10 alimente sanatoase I_vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Top 10 alimente sanatoase I_vote_lcap0%Top 10 alimente sanatoase I_vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Top 10 alimente sanatoase I_vote_lcap0%Top 10 alimente sanatoase I_vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Top 10 alimente sanatoase I_vote_lcap19%Top 10 alimente sanatoase I_vote_rcap 19% 
[ 3 ]
Top 10 alimente sanatoase I_vote_lcap6%Top 10 alimente sanatoase I_vote_rcap 6% 
[ 1 ]
Top 10 alimente sanatoase I_vote_lcap0%Top 10 alimente sanatoase I_vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Top 10 alimente sanatoase I_vote_lcap25%Top 10 alimente sanatoase I_vote_rcap 25% 
[ 4 ]
 
Total voturi : 16
 
 

Top 10 alimente sanatoase Empty Top 10 alimente sanatoase

Mesaj Scris de Scorpiutza.^_^ Sam Mar 06, 2010 7:39 pm

Top 10 alimente sanatoase


Merele
Recunoaste. Inca din primii ani de viata ai fost fascinat de aceste fructe.Nu doar ca se gasesc la tot pasul, dar ele sunt o sursa excelenta de fibre. Ajuta la reglarea colestorulului si contin multa vitamina C. Tine minte!

Migdalele
Cine ar fi crezut ca migdalele sunt o sursa inepuizabila de fibre, proteine, fier, magneziu si vitamine E? Cele crude sau prajite sunt campioane la beneficii. Asadar, incearca sa renunti la cele PREA sarate sau dulci.

Afinele
Fibre, vitamina C si antioxidanti. Acestea sunt elementele care definesc afinele. Nu, nu doar ursii le consuma. Si daca le-ar consuma, nu te intrebi cum de au rezistat ei de atata timp? Vezi? Deja ai raspunsul.

Spanacul
Daca ar putea, pielea si parul tau ar consuma spanac pe banda rulanta. Fierul, calciul, magneziul si vitaminele A si C aduc mare beneficii organismului. Deci, profita de primavara!

Fasolea rosie
Fasolea rosie este bogata in fibre, proteine, cupru, fier, fosfor, magneziu si nenumarate vitamine si minerale. Adauga boabele de fasole rosie in salate si supe pentru o masa delicioasa si sanatoasa. Daca nu, consuma-le doar asa, simple.

Broccoli
Chiar daca inca nu este atat de cunoscut in tara noastra, broccoli-ul nu trebuie neglijat. Acesta contina calciu, potasiu si vitamina A si C. Pentru beneficii maxime, acesta trebuie fiert in aburi, si nu impreuna cu multe sosuri si branzeturi. Bon apetit!

Cartofi dulci
Iti plac cartofii prajiti si nici macar nu stii ca exista un alt tip in afara de aceia? Ei bine, afla ca cei dulci (da, exista cartofi dulci!) contin multe vitamine (A,B,C si E) si au foarte putin calorii - mai ales daca sunt copti.

Somonul
Pestele, in general, intra in categoria alimentelor sanatoase, insa somonul este in mod particular o buna sursa de proietine si acizi grasi omega-3. Mai mult, somonul este sarac in colestorul si are un gust absolut delicios.

Graul
Din grau se face faina, asta stim toti. Dar faptul ca graul contine zinc, fier, fribre si vitamina E nu cred ca stie toata lumea. Adauga cateva boabe la salata si in iaurt. Vei simti diferenta!

Laptele
Daca tot am vorbit despre alimente sanatoase, nu ar trebui neglijate nici lichidele. Laptele, fie el degresat sau semidegresat, contine vitamina D si calciu. Cheers!

Sursa: studentie.ro


Mancati des aceste alimente considerate cele mai sanatoase? clipit
Scorpiutza.^_^
Scorpiutza.^_^
Administrator
Administrator

feminin Scorpion Sobolan
Vârstă : 27
Localizare : In Ochii Tai :x
Stare de spirit : Crazy :D
Hobby-uri : Music :x

Numărul mesajelor : 159
Puncte Sunny : 16308
Data de înscriere : 20/08/2009

https://sunny.forumgratuit.ro

Sus In jos

Top 10 alimente sanatoase Empty Re: Top 10 alimente sanatoase

Mesaj Scris de an_cafe_mad Dum Mar 07, 2010 5:20 am

Mananc multe migdale,afine, cartofi dulci si grau(in iaurt). Sa nu uitam merele, unul pe zi. Asa lapte si brocolii mananc odata pe luna.
an_cafe_mad
an_cafe_mad
New Member
New Member

feminin Varsator Cocos
Vârstă : 30
Localizare : |~Pe Marte...
Stare de spirit : |~PleQata cu sorQovaaaa`
Hobby-uri : |~Sa`mi traiesq viatsSa`

Numărul mesajelor : 29
Puncte Sunny : 15587
Data de înscriere : 07/03/2010

http://girlsgirlsgirls.forumgratuit.ro

Sus In jos

Top 10 alimente sanatoase Empty Re: Top 10 alimente sanatoase

Mesaj Scris de ToXic L0lip0p Dum Mar 07, 2010 5:24 am

eu mananc de trei ori pe saptamana cel putin mere si somon happy 2
sunt foarte bune love
ToXic L0lip0p
ToXic L0lip0p
Member
Member

feminin Rac Sobolan
Vârstă : 27
Localizare : Mioveni
Stare de spirit : haPpy
Hobby-uri : B.U.G Mafia

Numărul mesajelor : 231
Puncte Sunny : 15664
Data de înscriere : 07/03/2010

Sus In jos

Top 10 alimente sanatoase Empty Re: Top 10 alimente sanatoase

Mesaj Scris de Ylaya Mar Mar 09, 2010 9:37 pm

Mananc tot ce sa enumerat mai sus mai putin broccoli nu-mi place:))
Ylaya
Ylaya
Moderator
Moderator

feminin Sagetator Mistret
Vârstă : 28
Localizare : World Of Warcraft
Stare de spirit : ciudată
Hobby-uri : Râsul:-? stresatul :) a sa nu uitam World Of Warcraft:P

Numărul mesajelor : 355
Puncte Sunny : 16259
Data de înscriere : 23/08/2009

Sus In jos

Top 10 alimente sanatoase Empty Re: Top 10 alimente sanatoase

Mesaj Scris de ToXic L0lip0p Sam Mar 13, 2010 4:18 am

Nici mie...numai cand ii vad imi vine sa vomit
Oricum asa mananc si eu detoate dar cel mai mult mananc mere si somon happy 2
ToXic L0lip0p
ToXic L0lip0p
Member
Member

feminin Rac Sobolan
Vârstă : 27
Localizare : Mioveni
Stare de spirit : haPpy
Hobby-uri : B.U.G Mafia

Numărul mesajelor : 231
Puncte Sunny : 15664
Data de înscriere : 07/03/2010

Sus In jos

Top 10 alimente sanatoase Empty Re: Top 10 alimente sanatoase

Mesaj Scris de georgiana12 Mier Aug 04, 2010 3:18 am

eu mananc tot din lista de sus inafara de Afinele,Spanacul si Broccoli
georgiana12
georgiana12
New Member
New Member

feminin Rac Bivol
Vârstă : 26
Localizare : constanta
Stare de spirit : Happy
Hobby-uri : multe

Numărul mesajelor : 10
Puncte Sunny : 15118
Data de înscriere : 04/08/2010

Sus In jos

Top 10 alimente sanatoase Empty Re: Top 10 alimente sanatoase

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum